Den 15: Dubai

↑ Zpět na výpis

→ Den 16: Vítej Praho!

V 5:30 odjíždíme autem na letiště Matalla, pomalu začíná svítat. Na letišti tradičně není ani noha, jen menší skupinka turistů chystající se na stejný let jako my. Procházíme první kontrolou celníků, kteří bez ostychu otevírají všechna zavazadla a přehrabují se v nich. Náš systém, jak vše pečlivě zabalit a zavřít, tak dostává na frak. Hlavnímu šéfovi se nelíbí naše náplň do elektrického odpařovače na hubení komárů a nepomůže ani argument, že se nám hrabe v batohu, který půjde na odbavení. To třeba kapesní nůž nebo neznámá bezbarvá tekutina v pet lahvi od Coca coly (zbytek slivovice) ho nechává v klidu. Poté jdeme udělat check-in na přepážku, protože online to opět kvůli kontrole platební karty nešlo. Kartu po nás ale nikdo nechce, a tak se jen ujišťujeme, že batoh poletí až do Prahy, přestože máme v Dubaji celý den k dobru. Pak již následuje jen běžná bezpečnostní kontrola, přičemž není problém nechat zkontrolovat i dvoulitrovku vody. Potom už jen čekáme na letadlo, které přiletí včas a za nedlouho opouštíme Srí Lanku. Během letu víme, že nedostaneme najíst, proto si kupujeme alespoň vodu.


foto

Orientace v metru


Po příletu na letiště projdeme pasovou kontrolou a v trafice po levé straně od východu si kupujeme dvě stříbrné NOL karty pro dubajskou MHD. Čekáme na autobus F27, který nás odveze na zelené metro, na němž je i náš dnešní hotel. Před halou je kolona taxíků, kteří obecně nejsou v Dubaji drazí, ale stejně bychom MHD využili při odpoledních přesunech. Navíc jsme se rozhodli nesměnit dolary za dirhamy, vše budeme platit kartou. Po 15 minutách čekání ve 40°C přijíždí klimatizovaný autobus, jaký to rozdíl oproti předchozím dnům! Po pár minutách jízdy vystupujeme u metra. Na co je potřeba dát pozor, a co jsme zjistili až později, je nutnost pípnout si kartou i při výstupu z autobusu, jinak se vám naúčtuje dražší jízdné. Metro je klimatizované už ve vestibulech. Pro příchod k vlaku je potřeba projít turniketem, což vás zdrží asi tak 2 vteřiny. Nástupiště jsou od vlaků krytá, to znamená, že skokani sebevrazi tady mají smůlu. Dveře se otevřou až společně s dveřmi soupravy. Metro zde jezdí bez řidiče, a tak jedete-li správným směrem, můžete se dívat na cestu před vámi, což je také docela neobvyklý zážitek.


foto

Místní Leo Express


Z metra vystupujeme na náměstí, a první, co upoutá naši pozornost, je McDonald. Jelikož opět hladovíme, míříme do něj. Bohužel pro nás však je ramadán, a je zakázáno konzumovat jídlo a pití jak uvnitř podniku, tak na ulici. S papírovou taškou plnou jídla a hladem tak pokračujeme asi 10 minut rozpálenými ulicemi do hotelu, kde se konečně najíme.


foto

Ač neradi, museli jsme se podrobit


Odpoledne máme v plánu navštívit Dubai Mall, více za jedno odpoledne nestihneme. Jdeme tak opět na metro, které nás doveze přímo k nákupáku. Ten je skutečně obří, ale zvyklí z Prahy v nás zase takový dojem nezanechává. Ceny všeho jsou zde navíc dost vysoké, zkrátka světová metropole. Všechny kavárny a stravovací místa jsou samozřejmě zavřená, resp. je v nich obsluha, ale židle jsou otočeny směrem dovnitř tak, aby si nebylo možné sednout. Po chvíli narážíme na food court, se zátarasy u vstupu, na kterých je napsáno, že následující zóna je pouze pro nemuslimy a veškeré jídlo se musí zkonzumovat v tomto prostoru. Jdeme tedy dál a vidíme nekonečnou řadu všemožných fastfoodových značek, přičemž opět doplníme živiny.


foto

V Dubai Mall


S opačným pocitem, než je hlad, se později vypravujeme do obřího akvária, před kterým nejsou navzdory informacím z tripadvisoru fronty. Nejdříve procházíme skrz obří tunel, poté nás čeká exkurze do zákulisí, kde odchovávají např. žraloky nebo medůzy a máme tak možnost vidět na vlastní oči žraločí zárodky i malé žraloky, polypy a malé medůzky. Také následují krmení ryb a pohled do jejich kuchyně. V další části nás čeká vodní zoo, která absolutně překonává naše představy. Na obrovské ploše v několika patrech vidíme známé i zcela neznámé živočichy, z nichž nejpodivnější je asi řasovník protáhlý a veslonos americký. Celkem jen v tomto úseku strávíme skoro 3 hodiny.


foto

Mořský tunel, Dubai Mallfoto

Jedno z mnoha akvárií ve vodní ZOO


Protože se venku začíná stmívat, jdeme se podívat na ven. Jednak na prozatím nejvyšší budovu světa Burj Kalifa a také před ní zpívající fontánu, která na hrající hudbu hýří světelnými a vodními efekty. Opět impozantní podívaná. Poté již jen proběhneme potraviny a bereme s sebou půlku grilovaného kuřete, s nímž zaplníme žaludek večer v hotelu.


foto