Den 11: Pevnost v Galle a první noc v Tangalle

↑ Zpět na výpis

→ Den 12: Skalní chrámy Mulkirigala

Dnes máme v plánu podívat se do místní pevnosti, kterou postavili Holanďané a pak se konečně přesunout několik desítek kilometrů dál na pláž do Tangalle. Nakonec zavrhujeme navštívit původně plánovanou želví líheň a nejjižnější bod ostrova s majákem v Dondře, už to chce více odpočinku a alespoň máme důvod se sem někdy třeba vrátit :-)


foto

Kostel Všech svatých v Galle


Necháváme batohy v apartmá a jdeme k hlavní silnici, kde chvilku čekáme na první bus, který nás 2 kilometry poposune k pevnosti. Platíme za oba 20 rupií, asi 3 koruny. Férová cena. Procházíme hlavní bránou a připadáme si jak v Evropě, až na to horko. Všude okolo nás jsou klasické domy. Z cihel a s taškovými střechami. Cestou míjíme také dva kostely, a tak koukneme i dovnitř na jejich skromnou výzdobu. Okolo Queen’s house, což bylo původně administrativní sídlo pevnosti, míjíme další, původní bránu do pevnosti a podél vody přicházíme k majáku. Dovnitř se jít nedá, škoda. Hned za majákem se nachází mešita a kousek dál malá dágoba. Je vidět, že všechna přítomná náboženství tu mohou vedle sebe žít, ostatně jako na celém ostrově. Cestou vidíme v košíku kobru a jejího majitele, který začne hrát na píšťalu, jakmile nás spatří. Jelikož jsme si však tuto informaci přečetli asi před pěti minutami v průvodci, jdeme bez zájmu dál. Autobusem se pak opět jednu stanici přibližujeme k ubytování, byť je to trochu s adrenalinem, protože nevíme, kde přesně autobus zastaví. Jakmile přijdeme k batohům, začne průtrž. Máme tedy štěstí, jinak bychom byli komplet mokří, což by před dalším dvouhodinovým přesunem nebylo nic příjemného. Chvíli čekáme a pak se vydáváme na cestu do Tangalle. Na zastávku zrovna přijíždí bus a končí až Tangalle, takže nebudeme muset ani přestupovat v Mataře, což má však nevýhodu v tom, že si opět nemáme kde koupit jídlo a pití. Alespoň tedy kupujeme předraženou vodu od prodejce, který někde cestou vlezl do autobusu.


foto

Maják v Galle


V Tangalle jsme vybrali vysoce hodnocené ubytování přímo na pláži, což je asi 3 km od zastávky busu a tak budeme potřebovat tuktuk. Čili asi 10 vteřin čekáme a rozhlížíme se, načež jeden přijede a za rozumných 200 rupií nás odváží až do guesthousu. Ten navzdory hodnocení vypadá hodně bídně. Po neuklizené zahradě, na které domácí suší chilli papričky přicházíme na malý pokoj, v němž je jen postel a slabý ventilátor s mřížkou, která se otáčí, takže na nás fouká jen polovinu času. Koupelna je navíc špinavá a ze sprchy prakticky neteče voda, natož teplá. Pláž je sice čistá, ale bičovaná obrovskými vlnami, takže koupání nepřichází v úvahu. Okolí je vylidněné, restaurace zavřené. Jsme tak nakonec rádi, že tu budeme spát jen jednu noc, budeme muset najít lepší místo.


foto

Pohled z ubytování v Tangalle